Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Rekordní vedro by se v Evropě mohlo stát normou!

Guardian: Rekordní vedro by se v Evropě mohlo stát normou!

Změna klimatu spojená s lidskou činností způsobila v červnu v Evropě výbuchy abnormálního horka v Evropě, uvedl Guardian s odkazem na zprávu evropských vědců.

Ilustrační foto
4. července 2019 - 10:10

Zárověň odborníci poukazujíí, pokud trend pozorovaný letos v létě bude pokračovat, tak se abnormální teplo v Evropě stane normou, která bude mít vážné dopady na zdraví a životní styl lidí.

Změna klimatu, která způsobí abnormálního horka, jako ta, která dnes zažívají Francie a další evropské země, jsou pětkrát a možná i stokrát pravděpodobnější, než před sto lety, napsal Guardian a uvádí nedávnou studii evropských vědců.

Podle vědců vypuknutí tepla, které v červnu pohltilo Evropu, je o 4° C vyšší než v minulém století, a také častěji než předpovídají klimatické modely.

Podle Copernican Climate Change Service Evropské unie, která byla zveřejněna v úterý v červnu, byl loňský červen nejteplejší na světě od roku 1880: kdyby průměrná teplota na světě byla o 1⁰C vyšší než v předchozím století, teplota byla v Evropě o 3° C vyšší. Během evropského vypuknutí horka v mnoha regionech Francie, Švýcarska, Rakouska, Německa a Španělska byly zaznamenány teplotní rekordy. Například 28. června ve francouzském městě Nimes teplota byla +45.9⁰ С.

Jak noviny uvedly, rekordní teplo vyvolalo lesní požáry v Německu a Španělsku, zapříčinilo narušení každodenního života kontinentu a také vedlo k mnoha předčasným úmrtím.

Podle jednoho z autorů studie, Friederike Otta z University of Oxford, vypuknutí tepla „bylo další důležitou připomínkou, že klimatické změny probíhají tady a teď. To není jen problém pro naše děti“.

Další člen týmu výzkumníků Geert Jan Oldenbourgh z Meteorologického ústavu Nizozemského království si je jistý, že pokud bude pokračovat tendence horkých extrémů, tak se podobná období abnormálně horkého počasí v červnu se stanou normou. „Jak pozorování, tak modelování ukazují stabilní tendenci zesílit období intenzivního tepla. Pozorovaný trend byl zároveň intenzivnější než simulovaný, ale stále nevíme proč,“ poznamenal specialista.


Jak publikace vysvětlila, častější a intenzivnější vypuknutí veder vyvolává globální oteplování způsobené emisemi oxidu uhličitého v důsledku spalování paliv a jiných lidských činností. Současně, jak ukázala další studie zveřejněná v červnu, lesní požáry, které v roce 2018 zasáhly severní polokouli, byly také důsledkem klimatických změn, které mají antropogenní charakter.

Podle Otta, vycházeje z poznatků z pozorování a klimatických modelů, globální oteplování způsobené lidskou činností zvýšilo pravděpodobnost vypuknutí veder ve Francii nejméně pětinásobně. Pokud se vezmou v úvahu pouze pozorovací údaje, tato pravděpodobnost se zvýší o 10 a potenciálně 100násobně ve srovnání s minulým stoletím.

Podle vědců jsou tyto změny částečně způsobeny změnami ve využívání půdy, vlhkostí půdy a zavlažovacími metodami, jakož i růstem měst a znečištěním atmosféry - každý z těchto faktorů může ovlivnit teplotu vzduchu.

„Věděli jsme, že červen v Evropě je velmi horký, ale data programu Copernicus za červen ukazují, že teplotní záznamy nebyly jen překonány, byly vymazány,“ sdělila novinám Hannah Clokeová, profesorka University of Reading. „Vzhledem k tomu, že výbuchy veder se stávají častějšími, tak abychom se s nimi dokázali vyrovnat, budeme muset změnit náš životní styl.“

Výkonný ředitel Komise Lancet pro zdraví a změnu klimatu, Nick Watts, varuje, že důsledkem zvýšeného tepla dojde ke zvýšení akutních srdečních chorob, zvýšení počtu hospitalizací a předčasných úmrtí, jakož i zvýšení zátěže zdravotnických systémů, a budou proto vyžadovat dodatečné financování.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)