Svátek má: Simona

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: OSN varuje - klimatické katastrofy se dějí každý týden!

Guardian: OSN varuje - klimatické katastrofy se dějí každý týden!

Ředitelka Úřadu OSN pro snižování rizika katastrof Mami Mizutori v rozhovoru s The Guardianem řekla, že každý týden dochází v průměru k jedné klimatické krizi.

Ilustrační foto
10. července 2019 - 10:10

Mizori poznamenala, že ne všechny z nich se ocitají na titulcích.

Každý týden na světě dochází v průměru k jedné klimatické krizi, i když řada z nich přitahuje jen málo pozornosti mezinárodního společenství, uvedl The Guardian a citoval zástupkyni OSN.

Zničení celých měst v Africe, cyklóny „Eday“ a „Kenneth“, stejně jako sucha ničí úrodu v Indii, jsou na titulních stránkách všech světových médií. Mnoho krizí, které přinášejí méně škod, ale jsou smrtelně nebezpečné lidem, se děje rychleji, než se předpokládalo.

„Nejde o budoucnost, je to o dnešní době,“ uvedla Mami Mizutori, vedoucí Úřadu OSN pro snižování rizika katastrof.


Podle Mizutori tyto statistiky ukazují, že klimatické krize již nelze považovat za dlouhodobý problém, a je třeba se zabývat jejich dopadem už nyní.

Předpokládá se, že klimatické katastrofy za rok stojí přibližně 520 miliard dolarů, přičemž na výstavbu další infrastruktury, která bude odolná vůči globálnímu oteplování, se bude muset v příštích 20 letech vyčlenit přibližně 2,7 bilionu dolarů.

„Není to tolik peněz, ale investoři nedělají dost. Udržitelnost by měla být komoditou, za kterou budou lidé platit,“ řekla Mizutori v rozhovoru s novináři The Guardianu.

To by umožnilo vypracovat nové standardy pro výstavbu infrastrukturních zařízení, včetně bydlení, silnic, železničních sítí a továren, a učinit je méně zranitelnými vůči účinkům extrémních klimatických podmínek.

Problematika zmírňování klimatických změn byla podle Mizutori dlouhodobě na programu snižování emisí. Je to dáno především skutečností, že se vědci a aktivisté obávali, že by světové společenství mohlo upustit od preventivních opatření a místo toho se jednoduše přizpůsobit dopadům krizí.

Nicméně čas na projednání této otázky je u konce - je čas jednat. Řada krizí vedoucích k menšímu narušení by se mohlo vyhnout pouhým použitím systému včasného varování, zlepšením infrastruktury a zvýšením přístupu k vodě, dodal The Guradian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)