Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Čína chce uštědřit ránu americkým IT firmám!

Guardian: Čína chce uštědřit ránu americkým IT firmám!

Čínská vláda vydala příkaz vládním úřadům a agenturám, aby se během příštích tří let zbavily veškerého počítačového vybavení vyrobeného v zahraničí, informuje The Guardian.

Ilustrační foto
11. prosince 2019 - 10:15

Podle publikace chce Peking tímto způsobem udeřit na velké americké IT korporace a pomstít se Spojeným států za zákaz partnerství s Huawei.

Čínská vláda nařídila tři roky, aby se z vládních agentur odstranilo veškeré počítačové vybavení vyrobené v zahraničí, uvádí The Guardian.

Podle publikace jsou taková opatření ranou americkým nadnárodním společnostem, jako jsou HP, Dell a Microsoft, a také reakcí v rámci obchodní války na pokusy Washingtonu omezit používání čínské technologie.


Jak noviny připomínají, dříve administrativa Donalda Trumpa zakázala americkým podnikům obchodovat s čínským IT gigantem Huawei. A v květnu 2019 společnosti Google, Intel a Qualcomm oznámily ukončení partnerství s Huawei.

Podle The Guardianu Washington tím, že přerušil přístup Číňanům k novým západním technologiím, dal jasně najevo, že v příštích několika desetiletích bude skutečná konfrontace mezi dvěma ekonomickými velmocemi postavena na technologickém pokroku. Čína poprvé vydala nařízení, které přímo omezuje používání cizích zařízení, ale zapadá to do většího programu, ve kterém se země snaží více spoléhat na domácí výrobce.

Podle odhadů médií bude v ČLR vyměněno 20–30 milionů kusů zařízení. Analytici se domnívají, že 30% zařízení bude vyměněno již v roce 2020, 50% v roce 2021 a zbývajících 20% v roce 2022.

Čínské firemní počítače Lenovo jsou z velké části umístěny v čínských vládních úřadech, ale součásti strojů, včetně různých mikroobvodů a pevných disků, se často vyrábějí ve Spojených státech. Jak však v květnu ubezpečil editor Hu Xijnin, redaktor deníku Global Times, Huawei se již několik let připravuje na možný konflikt se Spojenými státy, takže výroba vlastních čipů pro Čínu je hned za rohem.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)