Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Za svůj neúspěch si Mayová může sama a nezaslouží si soucit!

Das Erste: Za svůj neúspěch si Mayová může sama a nezaslouží si soucit!

Theresa Mayová měla od samého počátku téměř nemožný úkol, ale nezaslouží si žádný soucit, uvedl korespondentka NDR Annette Dittertová.

Theresa Mayová, britská premiérka
26. května 2019 - 04:20

V komentáři k německému televiznímu kanálu Das Erste vysvětlila, že za svůj neúspěch se může obviňovat ona sama: její zbabělá tvrdohlavost a unáhlená, neuvážená rozhodnutí vedla Spojené království k největší krizi a hlubokému vnitřnímu rozkolu.

Theresa Mayová měla téměř nezvládnutelný úkol, ale s ohledem na Brexit udělala příliš rychlá rozhodnutí, napsala Annette Dittertová, korespondentka německé rozhlasové společnosti NDR. Výsledkem bylo, že po Mayové zůstala země hluboce rozdělena a zažívá ještě větší krizi, uvedla Dittertová na internetových stránkách německého televizního kanálu Das Erste.

Loučící se Mayová rozplakala a pozorování scény bylo bolestivé, napsala novinářka. Stala se druhou britskou premiérkou po Thatcherové, opouštějící svůj post se slzami. „Nikdo by s ní však neměl cítit soucit,“ zdůraznila korespondentka NDR. „Mayová utrpěla kompletní neúspěch. A příčinou je hlavně ona sama.“

Ano, od samého počátku měla Theresa Mayová téměř nemožný úkol: brexit nemohl být dokončen bez ekonomické škody země. Nicméně způsob, jakým se Mayová chopila této záležitosti, dramaticky zhoršil situaci ve Velké Británii, uvedla Dittertová. Po zářném zhroucení dohody o Brexitu v prosinci se pokusy o její udržení pokračovala s nesmyslným protahováním času bez jakéhokoli vhledu a perspektivy. Mayová hrdě říkala tisku o svém tvrdém charakteru, ve snaze získat srovnání s „železnou lady" Margaret Thatcherovou. Jestliže však Thatcherové vytrvalost byla spojena s pragmatickým myšlením, pak Theresa Mayová opustila rozum už dávno, podtrhla německá korespondentka.


Mayová se pustila do procesu vystoupení z v okamžiku, kdy sama nechápala, co bude výsledkem a jak by se Brexit vůbec mohl provést, pokračovala Dittertová. Ještě před referendem se Mayová ještě vyslovil pro to, aby země zůstala v EU, ale ihned po nástupu na post premiéra v roce 2016 se připojila k příznivcům Brexitu, protože věřila, že jen tak si může její strana udržet moc.

Aby získala sympatie pravicového populistického křídla své strany, Mayová snadno proměnila referendum na návrat k anglickému nacionalismu. Ze všech možných témat učinila hlavní motiv nepřátelství vůči cizincům v zemi a vyhlásila kontrolu hranic za každou cenu vůlí lidu.

Přičemž bylo pro referendum mnoho důvodů. Většina Britů měla jen málo společného s EU. Ve výkladu Mayovíé však bylo hlavním tématem hlasování Brexit náhle ukončení práva na volný pohyb pracovních sil a v důsledku toho příliš rychle a zbytečně vedla zemi k opuštění vnitřního trhu EU.

Nové volby v roce 2017 vedly ke ztrátě většiny v parlamentu a Mayové by stálo za to, aby mezi všemi zúčastněnými stranami bylo nalezeno řešení, které by zemi zachránilo před katastrofou. Tento styl řízení, který znamená sjednocení úsilí, však není pro Mayovou obvyklý. Místo toho se rozhodla použít scénář divokého brexitu, aby přesvědčila poslance, aby podpořili její návrh dohody. Výsledkem je, že ještě více rozdělila zemi, čímž se nacionalistické slogany pravicového křídla její strany dostaly do popředí, uvedla Annette Dittertová.

V takových dobách jsou zapotřebí političtí vůdci, kteří jsou schopni sjednotit zemi s pokorou, šarmem a silou přesvědčování. Mayová nemá žádnou z těchto vlastností, konstatovala německá korespondentka. Neustále opakovala „svou věčnou mantru, jako vadný robot“, dokud nevypnuli proud.

Přičemž v určitém smyslu měla Mayová pravdu: Brusel by s žádnou jinou dohodou nesouhlasil a to hrozí Británii kolapsem. Nový vůdce konzervativců a premiér povede zemi k ještě ostřejšímu konfrontačnímu kurzu, předpokládá novinářka NDR. Podle jejího názoru povede nový vůdce zemi ještě blíže k hraně chaotického brexitu, než se Mayová mohla odvážit.

Theresa Mayová se však sama může obviňovat za to, že všechno zašlo tak daleko: „Přidala této největší krizi království svojí bezmyšlenkovou tvrdohlavost“, uzavřela Annette Dittertová v komentáři pro Das Erste.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)