Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

CIA odtajnila špionážní program s holuby za studené války!

CIA odtajnila špionážní program s holuby za studené války!

Do roku 1967 CIA utratila více než 600 000 dolarů za mise využívající zvířata ke špionáži, uvedl časopis Gulf News s odkazem na zprávu BBC.

Ilustrační foto
16. září 2019 - 11:04

Ústřední zpravodajská agentura (CIA) odtajnila podrobnosti o tajných misích holubů za studené války a zveřejnila, jak byli holuby cvičeni pro tajné operace, kdy fotografovali citlivá místa na území Sovětského svazu a delfíny pro podvodní mise.

Soubory také odhalují, jak byli holubi navyklí na pokládku odposlouchávací zařízení na okenních parapetech. Zpráva uvádí, že CIA věřila, že zvířata by mohla plnit „jedinečné“ úkoly pro tajné operace agentury.

Nově vydané soubory ukazují, že operace v sedmdesátých letech byla kódově označena jako „Tacana“ a zkoumalo použití holubů s malými fotoaparáty pro automatické fotografování.

Využila se skutečnost, že pokorný holub má úžasnou schopnost - téměř superschopnost. Mohou být vypuštění kdekoliv, kde ještě nikdy nebyli, a stále si najdou cestu stovky kilometrů zpět domů.

Používání holubů pro komunikaci se datuje tisíce let, ale teprve v první světové válce se začali používat pro shromažďování zpravodajských informací.

Ve druhé světové válce provozovala málo známá větev britské zpravodajské služby - MI14 (d) - tajnou holubí službu, která pustila ptáky v kontejneru s padákem nad okupovanou Evropou.Více než 1 000 holubů se vrátilo se zprávami včetně podrobností o startovacích místech raket V1 a německých radarových stanic.


Ale zatímco britské operace byly z velké části ukončeny, CIA převzala využití holubů.

Soubory ukazují, že CIA později vycvičila holuba, aby dodával a získával malé předměty do 40 g z okenního parapetu nepřístupných budov.

Blikající červený laserový paprsek byl použit pro označení cíle a speciální lampa byla použita pro přilákání ptáka zpět. Při jedné příležitosti v Evropě CIA tajně doručila odposlouchávací zařízení ptáka do okna (ačkoli žádný zvuk nebyl získán ze zamýšleného cíle).

CIA také zkoumala, zda lze stěhovavé ptáky použít k umístění senzorů k detekci, jestli Sovětský svaz testoval chemické zbraně.

Podle BBC se zřejmě také prováděly pokusy s nějakou elektrickou mozkovou stimulací pro řízení psů na dálku, ačkoli mnoho detailů bylo stále utajeno.

Dříve hlášená operace zvaná „Acoustic Kitty“ zahrnovala umístění poslechových zařízení kočkami.

Dokumenty ukazují, že V 60. letech  CIA zkoumala použití delfínů pro „proniknutí do přístavu“. Jedním z problémů bylo předání kontroly od trenéra, který pracoval s delfínem, agentovi v terénu.

Bylo také testováno, zda mohou delfíni nést senzory pro sběr zvuků sovětských jaderných ponorek nebo hledat stopy radioaktivních nebo biologických zbraní z okolních zařízení. Také prověřovali to, zda delfíni dokážou sundávat nebo umísťovat balíčky na lodě v pohybu.

Do roku 1967 utratila CIA více než 600 000 dolarů na tři programy - „Oxygas“ pro delfíny, „Axiolite“ zahrnující ptáky a „Kechel“ se psy a kočkami.

Holubi se ukázali jako nejúčinnější a v polovině 70. let začala CIA sérií zkušebních misí. Jedna byla provedena nad vězením, druhá nad námořními plochami ve Washingtonu DC.

(kou, prvnizpravy.cz, gulfnews.com, foto: arch.)